Dom Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym powstał z inicjatywy bp. Jana Chrapka i przy współpracy samorządu Miasta i Gminy Iłża.
Całość organizacyjną przejęła Caritas Diecezji Radomskiej jako Fundacja na Rzecz Ofiar Przemocy przy udziale Kurii wraz z jej Ordynariuszami. Jeden wspólny cel jakim było dążenie do powstania tego Domu połączyło wiele instytucji oraz ludzi dobrej woli

 

W marcu 2003 roku Dom Matki i Dziecka im. Jana Pawła II rozpoczyna swoją działalność jakoOśrodek Interwencji Kryzysowej dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Domem opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących do roku 2007.

 

Dom daje schronienie tym którzy nie znają swoich praw, nie potrafią się bronić. Często traktowani są z pogardą i lekceważeniem. Mają złe doświadczenie z ludźmi, nie ufają im. Do domu przybywają osoby i rodziny które znalazły się w sytuacji kryzysu. Służy pomocą mieszkańcom ale także osobom przebywającym w środowisku.

 

Stopniowo rozszerza się jego działalność. Zostaje powołany nowy dyrektor. W dniu 1.04.2005r.w tym samym budynku powstaje obok Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego, zgodnie z Decyzją Wojewody Mazowieckiego początkowo dla 20 orga dzieci, następnie dla 30 –orga. Potrzeba umieszczania dzieci rodzi się coraz większa, zaczyna ich dalej przybywać. Mury Domu w Jasieńcu stają się za ciasne. W 2010 roku rozpoczyna się poszukiwanie nowego domu w którym mogłoby zamieszkać jeszcze 15 –oro dzieci. Po kupnie domu w Starachowicach przez Caritas Diecezji Radomskiej wykonuje się szereg zadań urzędowych, remontowych. Następuje doposażanie domu w niezbędne meble i inne przedmioty domowego użytku. W tym samym czasie w budynku Domu Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym rozpoczyna się remont. W myśl standardów dotyczących realizacji programu naprawczego powstają wewnątrz budynku dwa „domki”. W każdym „domku” ma zamieszkać po 15 dzieci. Jednocześnie powadzone te dwa działania, wysiłkiem całego zespołu pracowników, wielu instytucji oraz ludzi dobrej woli dochodzą do skutku. Decyzją Wojewody Mazowieckiego nr 30/2011 zostaje utworzona placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego – Dom Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym z filią w Starachowicach przy ul. 1 Maja 13b, na czas nieokreślony. Łącznie w tych domach może zamieszkać 45 dzieci.

 

Od roku 2005 zostało umieszczonych postanowieniem sądu 140 dzieci. Z czego usamodzielniło się 30, adoptowano 8, umieszczono w rodzinie zastępczej 10, powróciło do rodziny biologicznej 30, zmieniło placówkę 15.
Od stycznia 2013 r. zostaje zawieszona działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z powodu niewystarczających środków na ten cel. Nadal liczymy na jego reaktywację przy odpowiednich zasobach finansowych. Dotychczas z pomocy skorzystało

 

Od początku funkcjonowania w OIK przebywało 48 kobiet i 104 dzieci oraz 1 mężczyzna. W/wym. osoby pochodziły z gmin Iłża, Wolanów, Radom, Zakrzew, Gózd, Jedlnia Letnisko, Wąchock, Jedlińsk, Jastrzębia, Starachowice, Strzelce Opolskie, Głowaczów, Sienno, Klwów, Kowala, Stępocina, Rzeczniów, Zwoleń, Gniewoszów, Horyniec Zdrój, Wierzbica, Stara Błotnica, Cegłów, Pionki, Michów, Ciepielów, Garbatka Letnisko, Borkowice, Człopa, Jastrząb. Mirzec, Radzanów, Brody.

 

Liczba zgłoszeń telefonicznych ogółem 165 rodzinom udzielono porad, wsparcia i ukierunkowania do dalszych działań pomocowych( dokumentowano od lipca 2005 roku do grudnia 2012)
Obecnie Dom Matki i Dziecka im Jana Pawła II w swojej strukturze posiada placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego – Dom Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym z filią w Starachowicach przy ul. 1 Maja 13b,

 

Mottem Domu są słowa bp. Jana: „ Idź przez życie tak aby ślady twoich stóp przetrwały cię”.

Opening Hours

Monday

8-16

Tuesday

8-16

Wednesday

8-16

Thursday

8-16

Friday

8-16

Saturday

-

Sunday

-

Address & Contact

Our Address

Jasieniec Dolny 52, 27-100 Iłża

GPS

51.10686800000001, 21.177010999999993

Telephone
Email

-