Od roku 2013 przy Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci rozpoczęło działalność Hospicjum Perinatalne. Na pomoc hospicjum mogą liczyć rodziny, które dowiadują się, że dziecko, na które czekają, jest nieuleczalnie chore. Podopiecznymi hospicjum są dzieci, u których została rozpoznana tzw. wada letalna.

Wady letalne są to takie schorzenia, w których nie ma możliwości skutecznej pomocy medycznej, a prowadzą one do zgonu wewnątrzmacicznego (jeszcze w trakcie trwania ciąży) lub śmierci dziecka po urodzeniu bez względu na stosowane leczenie.

W ramach pomocy mieści się zarówno wsparcie medyczne (wyczerpująca informacja na temat choroby i rokowania, pomoc w kontakcie ze specjalistami), jak i pomoc socjalna, psychologiczna czy duchowa. To bardzo ważne, aby w tym niezwykle trudnym momencie, gdy rodzice dowiadują się o wadzie letalnej płodu, nie zostali sami z pytaniami i wątpliwościami. Nasze hospicjum stawia sobie za cel towarzyszyć im i wspierać zarówno w okresie ciąży, jak również po urodzeniu dziecka. Hospicjum rozpoczęło współpracę z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, przede wszystkim z Zakładem Genetyki Uniwersytetu Medycznego, Akademickim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej, Kliniką Ginekologii i Położnictwa przy ul. Chałubińskiego. Dzięki temu możliwy jest kontakt ze specjalistami różnych specjalności, których wiedza i doświadczenie są niezbędne do zapewnienia kompleksowej opieki nadrodziną w tej szczególnej sytuacji.

W przypadku, gdy stan dziecka po urodzeniu jest na tyle dobry, że ma ono możliwość wypisu ze szpitala do domu, może ono stać się podopiecznym naszego Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Można korzystać z naszej pomocy także wtedy, kiedy dziecko odejdzie (przy hospicjum działa Grupa Wsparcia dla Rodzin po Stracie Dziecka).

Ludzie zajmujący się tematyką hospicjum perinatalnego podkreślają, że nie jest to miejsce, ale raczej sposób myślenia – myślenia, które odnajduje rozwiązanie inne niż przerwanie ciąży i inne niż uporczywa terapia. Uporczywa terapia jest to terapia nieuzasadniona, która nie służy ogólnie pojętemu dobru pacjenta, lecz sztucznie przedłuża proces jego nieuchronnego umierania. Powiększa przez to cierpienia, nie przynosząc pożądanego efektu. Co więcej, często jest wyrazem negacji naturalnego charakteru śmierci oraz próbą oszukania pacjenta w stanie terminalnym oraz jego rodziny przez uciekanie się do interwencji leczniczych i tak z góry skazanych na niepowodzenie.

Pomoc, którą świadczymy, jest całkowicie bezpłatna.

Więcej na:

http://www.hospicjum.wroc.pl/jak-dzialamy/hospicjum-perinatalne

lub na

http://hospicjum-dolnyslask.pl/dla-rodzicow/hospicjum-perinatalne/

Zapraszamy do przeczytania Listu do Rodziców (do pobrania TUTAJ).

 

ListDoRodzicow1ListDoRodzicow2

Opening Hours

Monday

-

Tuesday

-

Wednesday

-

Thursday

-

Friday

-

Saturday

-

Sunday

-

Address & Contact

Our Address

ul. Jedności Narodowej 47, Wrocław

GPS

51.119116, 17.0387509

Telephone